Krioterapia - to leczenie zimnem. Krioterapia może być miejscowa, podczas której ochładza się wybrane stawy, fragmenty skóry czy mięsnie lub ogólna polegająca na oziębieniu całego ciała w specjalnych komorach kriogenicznych. Leczenie zimnem zmniejsza ból, obrzęki, eliminuje stan zapalny. Pomaga odzyskać radość życia i odmłodnieć. Wszystko dzięki temu, że krew zacznie krążyć 4 razy szybciej niż zwykle. Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje organizmu na zimno. Są to zachowania obronne, które przywracają równowagę funkcjonowania całego ciała. Najpierw dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych w tkankach, bo tak organizm broni się przed utratą ciepła. Krew płynie nieco wolniej, a ochłodzone tkanki są gorzej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze. Przemiana materii zostaje spowolniona. Trwa to tylko chwilę. Następnie naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia. Organizm zaczyna się bronić. Otaczające zimno działa na układ hormonalny oraz immunologiczny. Szybciej niż w normalnej temperaturze wydziela się endorfina - bardzo silny, naturalny środek przeciwbólowy. Aktywniej krążą substancje przeciwzapalne. Zmniejsza się napięcie mięśni. Stają się one bardziej elastyczne, sprawniejsze i mogą wykonać większy wysiłek. W czasie pobytu w komorze krew napływa przede wszystkim do miejsc, w których panuje zawsze stała temperatura, a więc do czaszki, klatki piersiowej, jamy brzusznej.
Zapraszamy serdecznie do naszego Centrum Medycznego Alpejska.
Krioterapia to zabieg, który pomaga w zwalczeniu wielu dolegliwości. Działa na organizm wielotorowo. Do przeprowadzenia terapii konieczna jest specjalistyczna kriokomora, która zapewni optymalne warunki podczas zabiegu. Leczenie zimnem może przyśpieszyć efekty tradycyjnej rehabilitacji, a także być wykorzystywane jako profilaktyka chorób. Kriokomora umożliwia przeprowadzenie terapii w stosunku do całego organizmu, a nie tylko na wybrane partie ciała. Taka metoda jest zalecana w przypadku osób zmagających się z problemami układu szkieletowego i rozległego stanu zapalnego stawów. Krioterapia jest ponadto zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym.
Jak działa komora kriogeniczna?
Komora kriogeniczna to specjalne urządzenie przeznaczone do przeprowadzania zabiegów z zakresu krioterapii. Komora składa się z przedsionka oraz komory zabiegowej. W przedsionku komory do krioterapii utrzymuje się wyższą temperaturę (tj. ok. – 600C), podczas gdy temperatura w komorze zabiegowej może wynosić od około – 1200C do – 1600C. Krioterapia przy użyciu komory składa się z dwóch części. Pobyt w przedsionku ma na celu przyzwyczajenie organizmu do zimna i zminimalizowanie efektów stresu termicznego. Zabieg właściwy wykonuje się w celach leczniczych.
Nasze Centrum Medyczne specjalizuje się w przeprowadzaniu rehabilitacji zimnem prywatnie. Zapewniamy komfortowe warunki i profesjonalne podejście do pacjenta. Działamy na terenie miasta Warszawa, w dzielnicy Wawer i Anin. Jeżeli interesuje Cię kriokomora i rezultaty, jakie daje terapia z jej udziałem, na naszej stronie internetowej znajdziesz cennik zabiegów oraz szczegółowe informacje na ich temat.
Wpływ zimna na organizm:
- zmniejsza ból,
- zmniejsza obrzęki,
- rozluźnia mięśnie szkieletowe i poprawia ich siłę,
- zwiększa zakres ruchomości w obrębie leczonych stawów,
- zwiększa tolerancję wysiłku,
- ogranicza stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Wskazania:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych i kręgosłupa,
- dna moczanowa,
- dyskopatie,
- zapalenie okołostawowe ścięgien, torebek stawowych, mięśni,
- urazy stawów i tkanek miękkich,
- zespól Sudeck’a,
- niedowłady spastyczne kończyn,
- powysiłkowa odnowa biologiczna mięśni.
Przeciwwskazania
- choroby nowotworowe,
- wyniszczenie organizmu,
- nietolerancja zimna,
- zaawansowana miażdżyca,
- miejscowe odmrożenia,
- zawansowane ropno-zgorzelinowe zmiany w kończynach dolnych,
- zapalenie małych naczyń w przebiegu krioglobulinemii
Zaleca się szczególną ostrożność w przypadku:
- choroby wieńcowej,
- zaburzeń rytmu serca,
- wad zastawkowych serca,
- choroby zakrzepowo-zatorowej,
- zespołu Reynaud’a.