Ciepłolecznictwo to rodzaj terapii wykorzystujący okłady parafinowe, inne okłady termiczne, naświetlanie promieniowaniem IR, lampą Sollux. Zabiegi ciepłolecznicze mogą działać miejscowo lub na całe ciało. Terapia cieplna stymuluje termoreceptory, blokując przekazywanie do mózgu bodźców bólowych. Rozszerza naczynia krwionośne dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione, łatwiej pozbywają się toksyn.

Światłolecznictwo - w naszym ośrodku stosujemy leczenie światłem podczerwonym (IR). Jest to niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali w zakresie od 760 do 15 000nm. Zasadniczą zaletą promieniowania podczerwonego są jego właściwości termiczne. Zabieg wykorzystujący promieniowanie IR jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów światłolecznictwa i stosuje się go w celu przygotowania układu kostno-mięśniowego do kolejnych zabiegów fizjoterapeutycznych takich jak np. masaż, czy kinezyterapia.

Promieniowanie podczerwone ma wiele zalet: rozszerza naczynia włosowate skóry, zwiększa przepływ krwi tętniczej przez tkanki i przyspiesza metabolizm, zmniejsza napięcie mięśniowe, podwyższa próg odczuwania bólu, działa pobudzająco i przeciwzapalnie.

Światło podczerwone IR stosuję się: w przewlekłych i podostrych stanach zapalnych tkanek miękkich, przewlekłych i podostrych stanach zapalnych stawów i tkanek okołostawowych, przy trudno gojących się ranach i uszkodzeniach skóry, w niektórych schorzeniach dermatologicznych (np. trądzik, cellulitis, wyprysk, łuszczyca, pokrzywka), przy nerwobólach, bólach mięśni, odmrożęniach.

Przeciwskazaniami do stosowania promieniowania podczerwonego IR są: ciąża, choroba nowotworowa, gorączka, ostre zapalenie skóry i tkanek miękkich, skłonności do krwawienia, żylaki, niewydolność krążenia, niedokrwistość, menstruacja, schorzenia przewlekłe takie jak: gruźlica, choroby nerek i wątroby.

Zapraszamy serdecznie do naszego Centrum Medycznego Alpejska.