Spirometria to najczęstsze badanie czynnościowe płuc, niezbędne do diagnozowania i kontrolowania leczenia chorób obturacyjnych, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Co to jest spirometria? Na czym polega spirometria?

Spirometria to badanie, które służy do pomiaru objętości powietrza wydychanego z płuc oraz natężenia jego przepływu podczas wdechu i wydechu. Prawidłowo przeprowadzona spirometria pozwala na ocenę wentylacji płuc u pacjentów skarżących się na duszności, świszczący oddech, problem z sapaniem, przewlekłym kaszlem czy bólem w klatce piersiowej niewiadomego pochodzenia.

Spirometria z próbą rozkurczową

Ważnym elementem badania spirometrycznego jest tzw. próba rozkurczowa. Spirometria z próbą rozkurczową jest powszechnie wykorzystywana w diagnostyce astmy oskrzelowej. Zadaniem próby rozkurczowej w spirometrii jest wykazanie odwracalności stwierdzonej obturacji, co jest charakterystyczne dla diagnozowanej jednostki chorobowej. Spirometria z próbą rozkurczową polega na wykonaniu ponownego badania po uprzednim podaniu pacjentowi leku rozszerzającego oskrzela.

Przygotowanie do badania spirometrycznego

Badanie trwa kilka minut. Specjaliści podkreślają, że choć badanie należy do niezwykle prostych, nie jest zwyczajnym oddychaniem przez rurkę i wymaga od pacjenta pewnego wysiłku oraz dokładnego wykonywania poleceń. Trzeba w odpowiednim momencie i we właściwy sposób nabierać i wydmuchiwać powietrze. Specjalista wykonujący badanie musi to od pacjenta wyegzekwować, w przeciwnym razie wyniki nie będą prawdziwe. Wskazane jest luźne ubranie, które umożliwi głębokie nabieranie powietrza. Spirometrii nie powinno się wykonywać bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Żeby spirometria przebiegła prawidłowo, a wynik nie został w żaden sposób zafałszowany na kilka godzin przed badaniem zaleca się unikanie obfitych posiłków, spożywania kawy i palenia papierosów.

Spirometria – badanie na terenie miasta Warszawa

Pacjentów zainteresowanych szybkim i fachowym przeprowadzeniem spirometrii zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. W CMA wykonujemy dwa rodzaje spirometrii:

  • badanie standardowe,
  • badanie z próbą rozkurczową.

Badania wykonujemy u pacjentów z zaleceniem lekarskim oraz osób zainteresowanych profilaktyką zdrowia płuc. Regularne przeprowadzanie spirometrii polecamy również w celach kontrolnych wszystkim Pacjentom cierpiącym na choroby obturacyjne. Interesuje Państwa cena? Spirometria nie jest badaniem kosztownym, a ostateczna cena badania zależy od tego, czy wykonywana jest tradycyjna spirometria czy spirometria z próbą rozkurczową.

Spirometria to badanie, które przeprowadzamy po wcześniejszym umówieniu wizyty w Centrum. W celu ustalenia dogodnego terminu w prywatnym centrum rehabilitacji CMA zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług w Centrum Medycznym Alpejska.