Z roku na rok rośnie znaczenie rehabilitacji oddechowej w leczeniu chorych na choroby przewlekłe płuc. Szczególne znaczenie naukowe środowisko medyczne przypisuje rehabilitacji oddechowej u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czyli POChP. Według szacunkowych danych na POChP cierpi w Polsce co dziesiąta osoba powyżej 40 roku życia. Chorobą tą zagrożeni są przede wszystkim ludzie, którzy palą papierosy – podobnie jak w raku płuc.

Według rekomendacji międzynarodowych organizacji medycznych opracowanych na podstawie badań naukowych, rehabilitacja oddechowa jest bezwzględnie zalecana w leczeniu chorych na POChP, a jej skuteczność często przewyższa skuteczność leczenia farmakologicznego. Rehabilitacja oddechowa powinna być ponadto stosowana u wszystkich ludzi po zabiegach chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej przeprowadzanych z powodu chorób płuc. Rehabilitacja układu oddechowego przynosi ulgę chorym w cierpieniu także w przebiegu innych przewlekłych chorób układu oddechowego. Specjalista chorób płuc, po dokładnej diagnostyce, ustali plan rehabilitacji dostosowany do chorego, co jest szansą na poprawę stanu zdrowia.

Rehabilitacja oddechowa – zalety

Rehabilitacja oddechowa niesie za sobą szereg zalet. Podstawowe korzyści wynikające z rehabilitacji oddechowej to:

  • szansa na przedłużenie życia,
  • zmniejszenie nasilenia kaszlu i duszności,
  • zwiększenie zdolności do wysiłku fizycznego,
  • poprawa samopoczucia,
  • powrót do niezależności w codziennych czynnościach życiowych,
  • zmniejszenie poziomu lęku i depresji towarzyszących chorobie płuc,
  • mniejsze ryzyko ponownego pobytu w szpitalu z powodu choroby płuc,
  • mniejsze uzależnienie od pomocy medycznej,
  •  szansa na zmniejszenie dawek i liczby przyjmowanych leków,
  • szansa na powrót do aktywności zawodowej.

W praktyce rehabilitacja oddechowa poprawia komfort życia i zwiększa niezależność pacjenta, co przekłada się na poprawę samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia osoby chorej. Należy przy tym pamiętać, że z zalet rehabilitacji oddechowej mogą również korzystać pacjenci, u których zdiagnozowano schorzenia inne niż POChP.

Rehabilitacja oddechowa – Warszawa i okolice

W Centrum Medycznym Alpejska proponujemy Państwu specjalistyczne programy rehabilitacji oddechowej w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP)

Każdy z programów zawiera: indywidualnie dobrane ćwiczenia: aerobowe, oporowo-siłowe, gibkościowe i rozciągające oraz oddechowe, oklepywanie i masaż klatki piersiowej, naświetlanie promieniami podczerwonymi. Ponadto pacjenci otrzymują indywidualne urządzenia do ćwiczeń wdechowo-wydechowych lub inhalatory solankowe.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług w Centrum Medycznym Alpejska.