Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest częstym uszkodzeniem stawu kolanowego. Towarzyszy mu niestabilność, wrażenia „uciekania”, połączone często z podwichnięciem powierzchni stawowych. Jeśli takie sytuacje powtarzają się – wskazany jest zabieg chirurgiczny. Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem postępowania po rekonstrukcji ACL. Dzięki rozwojowi techniki przeszczepów, ich mocowań, a także wiedzy w zakresie fizjoterapii okres powrotu do pełnej sprawności jest krótszy. Należy pamiętać, że optymalny program oparty powinien być na znajomości procesu gojenia tkanek i powrotu funkcji kolana. Co więcej, każdorazowo powinien być dostosowany do pacjenta, a także techniki operacyjnej, współistniejących urazów, powikłań, rodzaju sportu a także indywidualnego przebiegu gojenia.
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego – przygotowanie do zabiegu przez rehabilitację
Nie jest prawdą, że w przypadku uszkodzeń i rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego rehabilitacja powinna rozpocząć dopiero po zabiegu. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest zabiegiem planowanym można się do niej przygotować. Dzięki właściwie dobranym ćwiczeniom wykonywanym przed operacją można uniknąć powikłań po zabiegu oraz ułatwić powrót prawidłowej funkcji kończyny.
W okresie przedoperacyjnym główną uwagę zwraca się na odzyskanie pełnej ruchomość stawu kolanowego oraz przywrócenie właściwego wzorca chodu. Należy także pozbyć się obrzęku oraz wzmocnić mięśnie kończyny operowanej, a w szczególności głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego. Okres przedoperacyjny to także czas na przygotowanie do okresu pooperacyjnego, co obejmuje min. naukę chodzenia o kulach.
Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL
Ponieważ więzadło krzyżowe przednie kolana zawiera dużą ilość proprioreceptorów, jego uszkodzenie powoduje zaburzenia czucia ze struktur wewnętrznych, czyli tzw. czucia głębokiego. Aby odtworzyć powyższe elementy, program rehabilitacyjny powinien zawierać wiele ćwiczeń propriorecepcji (czucia głębokiego). Początkowo są to ćwiczenia na niestabilnym podłożu lub staniu jednonóż, w późniejszym okresie ćwiczenia czucia głębokiego powinny przyjmować formy bardziej dynamiczne zbliżone do aktywności sportowej.
Pełna przebudowa przyczepu z odtworzeniem czucia proprioreceptywnego trwa około 12 miesięcy, dlatego po ukończeniu półrocznego planu usprawniania pacjenci powinni kontynuować ćwiczenia w szczególności siłowe i propriorecepcji.
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego – przygotuj się do operacji z działającym na terenie miasta Warszawa CMA
CMA to działająca na terenie Warszawy prywatna klinika rehabilitacji, w której pomoc może uzyskać każdy pacjent przygotowujący się do zabiegu w obrębie narządu ruchu oraz po jego przeprowadzeniu. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL jest jednym z obszarów naszej specjalizacji. Zapewniamy profesjonalne programy terapeutyczne, które każdorazowo dostosowujemy do pacjenta. Przebieg rehabilitacji w rekonstrukcji więzadła krzyżowego możemy rozpocząć jeszcze przed zabiegiem lub bezpośrednio po jego przeprowadzeniu. Ze względu na planowany charakter zabiegów rekonstrukcji ACL polecamy rozpoczęcie rehabilitacji z wyprzedzeniem. To pomoże Państwu uniknąć niepożądanych efektów ubocznych zabiegu, jednocześnie przyspieszy okres rekonwalescencji i powrót do pełnej sprawności.
Pacjentów zainteresowanych rozpoczęciem rehabilitacji w CMA zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Recepcja Centrum pozostaje do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki. Jednocześnie przypominamy, iż istnieje możliwość umawiania się na sesje terapeutyczne w soboty.
Zapraszamy serdecznie do Centrum Medycznego Alpejska na rehabilitację dla pacjentów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.