Główną przyczyną wszczepiania endoprotez w stawach są zmiany zwyrodnieniowe oraz nieprawidłowości w budowie stawu tj.:(dysplazja stawu biodrowego, biodro koślawe, konflikt udowo-panewkowy).
Staw biodrowy jest drugim stawem, po stawie kolanowym, co do częstości lokalizacji choroby zwyrodnieniowej. Zmiany degeneracyjne w jego obrębie są najczęstszą przyczyną bólu okolicy biodra w populacji u osób starszych. Dotyczą 70-80% osób po 65 roku życia i są istotnym problemem we współczesnym świecie.
Program postępowania usprawniającego po wszczepieniu protezy stawu biodrowego uzależniony jest od typu użytego implantu, wieku pacjenta, choroby, która była przyczyną operacji, wydolności układów: krążenia i oddechowego, obecności schorzeń towarzyszących, stanu innych stawów, dotychczasowej aktywności fizycznej. Kluczowe znaczenie mają uwagi lekarza wykonującego zabieg. Postępowanie zależy od zastosowanego dostępu chirurgicznego, śródoperacyjnej oceny osadzenia elementów protezy i stabilności sztucznego stawu. Tak wcześnie, jak to jest możliwe, wprowadza się ćwiczenia oddechowe i gimnastykę. Działania te zmniejszają ryzyko groźnych konsekwencji unieruchomienia. Dąży się do jak najszybszego spionizowania pacjenta.
Bardzo ważne są ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni pośladkowych. Dopiero osiągnięcie dostatecznej ich wydolności umożliwia podjęcie chodzenia bez pomocy kuli. Osoba po wszczepieniu sztucznego stawu biodrowego musi przestrzegać zaleceń unikania utrzymywania operowanej kończyny w przywiedzeniu, zabrania się też zakładania nogi na nogę czy zginania biodra do kąta przekraczającego 90 stopni.
Centrum Medyczne Alpejska oferuje rehabilitację pacjentom, po endoprotezoplastyce stawu biodrowego/kolanowego.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.