Czym jest krioterapia ogólnoustrojowa?

Krioterapia ogólnoustrojowa to zabieg fizjoterapeutyczny posiadający wiele zalet. Do jej działań możemy zaliczyć działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz zmniejszające napięcie mięśni. Dodatkowo pobudza nasz układ krwionośny, poprawia stan skóry, powoduje wzrost stężenia endorfin oraz poprawia wydolność i zdolność do regeneracji organizmu. Stosowana jest w takich jednostkach chorobowych, jak zwyrodnienia wielostawowe, reumatoidalne zapalenie stawów, niedowłady kończyn, choroby dermatologiczne, stwardnienie rozsiane czy też depresja, bezsenność bądź ogólne przemęczenie. Seria zabiegów powinna zawierać przynajmniej 10 sesji.

Przeciwwskazania do kriokomory to m.in.: nowotwory, nadciśnienie tętnicze (powyżej 150 wartości ciśnienia skurczowego), zbyt niskie ciśnienie krwi (poniżej 100 mmHg wartości ciśnienia skurczowego), choroby układu krwionośnego, zaburzenia czucia, uszkodzenia skóry, ciąża, nadczynność tarczycy, czy też klaustrofobia. Zabronione jest również korzystanie z krioterapii ogólnoustrojowej po zastosowaniu niektórych leków, alkoholu czy innych używek.

Jak należy się przygotować?

Zabieg odbywa się w kriokomorze, która wyglądem przypomina saunę. Składa się z dwóch pomieszczeń: przedsionka i komory właściwej. Przed wejściem każdy pacjent powinien być zaopatrzony w:

  • bawełniany lub wełniany strój (kobiety – spodenki i top, mężczyźni mogą wchodzić w samych spodenkach);
  • długie i grube skarpety;
  • czapka lub nauszniki;
  • rękawiczki;
  • maseczka jednorazowa;

Dodatkowo pacjent dostaje na czas zabiegu drewniane chodaki, w których będzie poruszał się w kriokomorze. Zabronione jest wchodzenie w biżuterii, okularach, soczewkach kontaktowych.

Skóra pacjenta korzystającego z kriokomory powinna być całkowicie sucha, bezpośrednio przed zabiegiem nie wolno stosować żadnych maści, kremów, balsamów; wilgotna skóra może ulec odmrożeniu lub uszkodzeniu.

Jak przebiega zabieg w kriokomorze?

W przedsionku panuje temperatura około -60 stopni Celsjusza, pacjenci spędzają tu 30 sekund celem przyzwyczajenia organizmu do niskiej temperatury. Po upływie wyznaczonego czasu można przejść do komory właściwej. Temperatura osiąga tam nawet -130 stopni Celsjusza. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu ciekłego azotu. Pacjenci poruszają się spokojnym krokiem przez cały czas trwania zabiegu, zalecane jest branie płytkich wdechów.

Pierwszy zabieg trwa 90 sekund, z każdą kolejną sesją czas spędzany w komorze właściwej jest wydłużany o 15 sekund, aż do 3 minut!

Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać wewnętrznych ścian kriokomory – może to spowodować odmrożenia.

Po zabiegu zalecane jest wykonywanie dynamicznych ćwiczeń aerobowych, jazda na rowerku stacjonarnym lub orbitreku, by pobudzić krążenie i rozgrzać organizm. Nie należy pocierać skóry ani jej oklepywać.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź Centrum Medyczne Alpejska na Facebooku!

https://pl-pl.facebook.com/centrumalpejska/

Zapraszamy do kontaktu!