W ramach terapii indywidualnej wykonujemy terapię manualną metodami (np. Kaltenborg, FDM, Maitland, Haczykowanie, Muligan), terapię PNF, terapię punktów spustowych, terapia manualna tkanek miękkich, ćwiczenia indywidualne w zależności od zaleceń fizjoterapeuty.

Terapia manualna metodą Kaltenberg
Kaltenborg - jest to metoda postępowania fizjoterapeutycznego opracowana przez dwóch norweskich fizjoterapeutów. Przedstawili oni całościowy system badania i leczenia pacjentów z ortopedycznymi dysfunkcjami narządu ruchu. Precyzyjne badanie umożliwia zastosowanie konkretnego leczenia. Za pomocą specjalistycznych testów manualnych można np. dokładnie stwierdzić czy źródłem bólu jest zbyt napięty mięsień, uciśnięty nerw, czy też zmieniony chorobowo staw. W inny sposób leczy się nadmiernie napięty lub skrócony mięsień, uciśnięty nerw lub zdegenerowany staw. Rodzaj zmienionej chorobowo struktury pozwala na określenie i użycie specyficznej techniki manualnej. Metodą Kaltenborga można leczyć dolegliwości kończyn takie jak: ból spowodowany uszkodzeniem mięśni, ich ścięgien oraz ich przyczepów do kości, ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów, stany pourazowe i po zabiegach ortopedycznych w obrębie kości, stawów, więzadeł, mięśni, sztywność stawów – z powodu unieruchomienia (gips), zwyrodnienia oraz dolegliwości kręgosłupa takie jak: ból związany z chorobą dyskową (uszkodzenie krążka międzykręgowego, wypukliny i przepukliny krążka), ból promieniujący do kończyn związany z uciskiem i podrażnieniem korzeni nerwowych (tzw. zapalenie korzonków nerwowych), ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów międzykręgowych , ból spowodowany wzmożonym napięciem mięśni, sztywność spowodowana przykurczem lub zablokowaniem stawów międzykręgowych i krzyżowo-biodrowych, odkręgosłupowe bóle głowy. Dodatkowo stosowanie technik rehabilitacyjnych metodą Kaltenberga pomaga w przygotowaniu uszkodzonych narządów do planowanych zabiegów operacyjnych np. wymiana stawów (endoprotezy) oraz usprawnianie po wykonanej operacji.

Terapia manualna metodą FDM
FDM - jest to metoda leczenia bólu i dysfunkcji aparatu ruchu (kości, stawy, mięśnie, powięź), ale też na przykład bólów głowy. Wykorzystuje się tutaj głównie techniki manualne (wykonywane rękami terapeuty), na podstawie specjalnej diagnozy FDM.
Metoda FDM wskazana jest dla pacjentów po urazach (im wcześniej, tym lepiej), takich jak: skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia i naderwania mięśni, po kontuzjach sportowych, z przewlekłymi dolegliwościami kręgosłupa i barków, z takimi schorzeniami jak: łokieć tenisisty, ostrogi piętowe, palec zatrzaskujący, kolano biegacza, zespół cieśni nadgarstka i innymi, z ograniczonym zakresem ruchu w stawie, z bólami głowy.

Dlaczego warto stosować metodę FDM? :
szybkość działania - zwłaszcza w stanach ostrych (możliwość przywrócenia funkcji i znacznej redukcji bólu już na pierwszej sesji), w stanach przwlekłych zadowalające efekty już po 2-3 sesjach; pacjenci oporni na terapię schorzeń i bólów "poddaje się" właśnie po zastosowaniu metody FDM; chętnie wybierana w fizjoterapii sportowej; pacjent jest ekspertem od swojego ciała - w trakcie diagnozy wykorzystuje się wywiad, mowę ciała pacjenta, gestykulację, palpację i proste testy; sesje są krókie i intensywne.

W metodzie FDM stosuję się następujące techniki: specjalistyczny ucisk w punktach lub okolicach bolesnych, w stawach stosowane są różne rodzaje trakcji (ciągnięcia) i kompresji (nacisku), w terapii czasem wykorzystuje się akcesoria takie jak: bańki podciśnieniowe, przyssawki, maty akupunkturowe.

Terapia manualna - Haczykowanie
Haczykowanie - metoda ta opiera się na pogłębionej znajomości anatomii palpacyjnej, służy do uwalniania miejsc niedostępnych przy zwykłej pracy palpacyjnej. Wykorzystuje specjalne narzędzie w postaci haczyka, co pozwala na przywracanie ruchomości tkankowej w różnych płaszczyznach ślizgu mięśniowo-powięziowego. Jest to sposób leczenia bólu układu ruchu polegający na uwalnianiu zrostów ciałek drażniących, umiejscowionych międzypowięziowo za pomocą mobilizacji przy użyciu przykładanych do skóry haczyków. Szczególnym wskazaniem do stosowania tej metody jest ból pochodzenia urazowego, znakomicie sprawdza się ona przy wszelkiego rodzaju kontuzjach sportowych, na przykład przy: zapaleniu ścięgien, zapaleniu okołostawowym, neuralgii, bólu lędźwiowym, rwie kulszowej, deficytach ruchomości występujących po zabiegach chirurgicznych.

Terapia manualna metodą Mulligana
Mulligan - nowatorskie podejście twórcy metody – Briana Mulligana polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Według autora, niektóre urazy narządu ruchu prowadzą do drobnych niezgodności w ustawieniu stawów, powodując ograniczenia w wykonaniu prawidłowego ruchu. Podstawowe zasady terapii wg Mulligana to: bezbolesne wykonanie technik terapeutycznych, natychmiastowy efekt zastosowanej terapii, długotrwała poprawa uzyskana w wyniku zastosowanej terapii.

Terapia Mulligana stosuję się dla pacjentów;
Z ograniczeniem ruchomości i/lub bólem występującym przy ruchach kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego
Z ograniczeniem ruchomości i/lub bólem występującym w stawach kończyny górnej i dolnej
Z takimi schorzeniami jak: łokieć tenisisty, golfisty, zapalenie stożka rotatorów
Po urazach takich jak inwersyjne skręcenie kostki
Z problemami takimi jak: bóle głowy, migreny, zawroty i nudności
Z hipomobilnością (dotyczy zwłaszcza osób starszych)

Terapia PNF
Terapia PNF - to metoda usprawniania, polegająca na torowaniu nerwowo-mięśniowym. Jej podstawą jest ponowna nauka, tzw. reedukacja motoryczna, stosowana w treningu rozwijającym neuromotorykę, w celu poprawy funkcji ruchowych i ułatwienia maksymalnego skurczu mięśni oraz odtworzenie konkretnej funkcji ruchowej, utraconej w wyniku urazu lub choroby.

Terapia punktów spustowych
Terapia punktów spustowych - celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Punkty spustowe są to wrażliwe miejsca w mięśniach o wzmożonym napięciu, które są bolesne pod wpływem ucisku i powodują ból promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia.

Terapia manualna tkanek miękkich
Terapia manualna tkanek miękkich polega na wykorzystaniu zbioru różnych technik manualnych stosowanych przez fizjoterapeutę, mających na celu usunięcie napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego. Do metod tych zaliczamy m.in. techniki energizacji mięśni, mięśniowo-powięziowe rozluźnianie, techniki aktywnego rozluźniania i terapię punktów spustowych.

Zapraszamy serdecznie do naszego Centrum Medycznego Alpejska.

Ceny zabiegów z zakresu terapii indywidualnej w Centrum Medycznym Alpejska.

ZABIEGI

CENA ZA
Za 1 zabieg

CENA W PAKIECIE
5 zabiegów

CENA W PAKIECIE
10 zabiegów

Terapia indywidualna (45 min)

110,00 zł

528,00 zł

990,00 zł

* W ramach wykupienia pakietu 10 zabiegów terapii indywidualnej (45 min) konsultacja fizjoterapeutyczna gratis.