Spirometria to najczęstsze badanie czynnościowe płuc, niezbędne do diagnozowania i kontrolowania leczenia chorób obturacyjnych, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Na czym polega spirometria?

Spirometria to badanie, które służy do pomiaru objętości powietrza wydychanego z płuc oraz natężenia jego przepływu podczas wdechu i wydechu. Prawidłowo przeprowadzona spirometria pozwala na ocenę wentylacji płuc u pacjentów skarżących się na duszności, świszczący oddech, problem z sapaniem, przewlekłym kaszlem czy bólem w klatce piersiowej niewiadomego pochodzenia.

Przygotowanie do badania spirometrycznego

Badanie trwa kilka minut. Specjaliści podkreślają, że choć badanie należy do niezwykle prostych, nie jest zwyczajnym oddychaniem przez rurkę i wymaga od pacjenta pewnego wysiłku oraz dokładnego wykonywania poleceń. Trzeba w odpowiednim momencie i we właściwy sposób nabierać i wydmuchiwać powietrze. Specjalista wykonujący badanie musi to od pacjenta wyegzekwować, w przeciwnym razie wyniki nie będą prawdziwe. Wskazane jest luźne ubranie, które umożliwi głębokie nabieranie powietrza. Spirometrii nie powinno się wykonywać bezpośrednio po wysiłku fizycznym.

Spirometria – badanie na terenie miasta Warszawa

Pacjentów zainteresowanych szybkim i fachowym przeprowadzeniem spirometrii zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. W CMA wykonujemy dwa rodzaje spirometrii:

  • badanie standardowe,
  • badanie z próbą rozkurczową.

Badania wykonujemy u pacjentów z zaleceniem lekarskim oraz osób zainteresowanych profilaktyką zdrowia płuc. Regularne przeprowadzanie spirometrii polecamy również w celach kontrolnych wszystkim Pacjentom cierpiącym na choroby obturacyjne.

Spirometria to badanie, które przeprowadzamy po wcześniejszym umówieniu wizyty w Centrum. W celu ustalenia dogodnego terminu w prywatnym centrum rehabilitacji CMA zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług w Centrum Medycznym Alpejska.