Jest to mimowolne (niezależne od świadomej decyzji danej osoby) oddawanie moczu (mikcja) prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu jest dolegliwością krępującą i znacznie utrudniającą codzienne życie. Chociaż nietrzymanie moczu często występuje u osób starszych, nie należy go traktować jako „normalnego” objawu starzenia się i zawsze trzeba dążyć do wykrycia jego przyczyny i wdrożenia prawidłowego leczenia.

Nietrzymanie moczu zdarza się w każdym wieku i u obu płci, jednak najczęściej problem ten występuje u osób w wieku starszym i podeszłym. Ponadto nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Powyżej 80. roku życia na nietrzymanie moczu cierpi połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn. Prawdopodobnie tylko co druga osoba z nietrzymaniem moczu zgłasza ten problem lekarzowi.

Wystąpieniu dolegliwości nietrzymania moczu sprzyja również otyłość, menopauza, przewlekłe zaparcia oraz przebyte operacje ginekologiczne (np. usunięcie macicy). U mężczyzn nietrzymanie moczu zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym (np. usunięcie gruczołu krokowego).

Podstawowe typy przewlekłego nietrzymania moczu to:
– wysiłkowe nietrzymanie moczu
– nietrzymanie moczu z nagłym parciem
– nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Pierwsze symptomy nietrzymania moczu:
– Chodzenie do toalety częściej niż 6-8 razy dziennie (co 2 godziny lub częściej)
– Budzenie się w nocy aby oddać mocz (więcej niż raz)
– Pojawianie się nawet kropli moczu na bieliźnie/ wkładce
– Oddawanie moczu w porcjach mniejszych niż 250-300ml
– Konieczność pójścia do toalety w ciągu 15 minut od pojawiania się uczucia parcia
– Brak możliwości przerwania strumienia moczu podczas jego oddawania
– Brak komfortu i bolesność podczas oddawania moczu
– Oddawanie moczu w sposób nierównomierny i przerywany

Postępowanie fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu

Bardzo ważne w leczeniu nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia mięśni Kegla). Stosuje się również zabiegi fizykalne tj. elektrostymulacja mięśni dna miednicy oraz pole magnetyczne o zmiennym nateżeniu.

Centrum Medyczne Alpejska oferuje wszystkie wyżej wymienione zabiegi stosowane w leczeniu nietrzymania moczu, zgodnie z cennikiem usług. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.