(Plastrowanie dynamiczne) jest to metoda terapeutyczna wspomagająca proces usprawniania. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr Kenzo Kase.
Stosuje się ją przy różnego rodzaju dysfunkcjach układu mięśniowo-stawowego. Najczęściej terapii podlegają okolice szeroko eksploatowanych stawów: kolanowego, skokowego, ramiennego, łokciowego, nadgarstkowego, a także kręgosłupa – szczególnie jego część dolną (lędźwiową) lub górną (szyjną). Poza tymi okolicami możemy nakleić plastry także w innych miejscach w zależności od wskazań lekarskich. Plastry działają poprzez skórę na tkankę podskórną, powięzie, mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne, a także więzadła i stawy. Można aplikować je na konkretny mały problem mięśniowy, bliznę, na duże grupy mięśniowe, a także całościowo jako korekcję np. na odstające łopatki. Oklejanie plastrami można wykonywać tak, aby wspomagały pracę mięśni, stabilizowały staw, rozluźniały tkanki miękkie, wspomagały pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych, poprawiały elastyczność skóry i blizn.
Nasz plaser to „inteligentna dłoń” terapeuty, z której pacjent korzysta przez 24 godziny na dobę. Plastry te, oddziałując na ciało w sposób stały i aktywizując proces samoleczenia, umożliwiają osiągnięcie optymalnych rezultatów terapeutycznych.
Cechy plastra:
– plaster jest wodoodporny i przepuszcza powietrze
– jego jednokierunkowa elastyczność mieści się w zakresie 1:1,
– warstwę klejącą stanowi akryl minimalizujący występowanie podrażnień skóry i uczuleń
– plaster utrzymuje się na skórze, zachowując właściwości lecznicze przez conajmniej 120 godzin
– plaster limfatyczny – posiada certyfikat CE
Zalety stosowania kinezjotapingu:
– jest to nieinwazyjna metoda, pozwalająca na pobudzenie procesów regeneracyjnych organizmu, bez zastosowania substancji czynnych
– metoda bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów
– oddziałuje na organizm zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas aktywności fizycznej przez 24h/dobę
– pozwala ograniczyć ilość kontuzji u zawodników sportowych
– pełen komfort noszenia plastrów
Kiedy warto zastosować plastrowanie dynamiczne?
Plastrowanie dynamiczne znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu i rehabilitacji narządu ruchu. Jednocześnie plastry dynamiczne mogą wspomagać leczenie rozległych siniaków oraz stłuczeń. Kiedy warto zastosować plastrowanie dynamiczne?
Z zalet kinezjotapingu warto skorzystać zawsze wtedy, kiedy zaleci nam to nasz fizjoterapeuta. Plastry bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku leczenia dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego – za ich pomocą można leczyć jak bóle kręgosłupa, bóle kolan, dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych, bolesność okolic przyczepów, a także zwyrodnienie nazywane ostrogą piętową.
Kliezjotaping bardzo dobrze sprawdza się w terapii pourazowej. Leczenie skręceń i zwichnięć stawów, obrzęków czy uszkodzenia mięśni przy pomocy plastrowania dynamicznego zmniejsza dyskomfort w trakcie kuracji, jednocześnie znacząco ograniczając okres rekonwalescencji po urazie.
Plastry kinezjologiczne wykorzystuje się również w leczeniu blizn, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy rozległość lub umiejscowienie blizny w sposób bezpośredni wpływają na ograniczenie ruchowości w leczonym obszarze.
Centrum Medyczne Alpejska oferuje aplikację metodą kinesiotaping w Warszawie.