Centrum Medyczne Alpejska

Centrum Medyczne Alpejska

ul. Alpejska 4, Warszawa - Anin

(22) 616 34 72

problemy z moczem

Poradnik przy dolegliwościach nietrzymania moczu


Jest to mimowolne (niezależne od świadomej decyzji danej osoby) oddawanie moczu (mikcja) prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu jest dolegliwością krępującą i znacznie utrudniającą codzienne życie. Chociaż nietrzymanie moczu często występuje u osób starszych, nie należy go traktować jako „normalnego” objawu starzenia się i zawsze trzeba dążyć do wykrycia jego przyczyny i wdrożenia prawidłowego leczenia.
Nietrzymanie moczu zdarza się w każdym wieku i u obu płci, jednak najczęściej problem ten występuje u osób w wieku starszym i podeszłym. Ponadto nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Powyżej 80. roku życia na nietrzymanie moczu cierpi połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn. Prawdopodobnie tylko co druga osoba z nietrzymaniem moczu zgłasza ten problem lekarzowi.
Wystąpieniu dolegliwości nietrzymania moczu sprzyja również otyłość, menopauza, przewlekłe zaparcia oraz przebyte operacje ginekologiczne (np. usunięcie macicy). U mężczyzn nietrzymanie moczu zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym (np. usunięcie gruczołu krokowego).

 

Podstawowe typy przewlekłego nietrzymania moczu to:
– wysiłkowe nietrzymanie moczu
– nietrzymanie moczu z nagłym parciem
– nietrzymanie moczu z przepełnienia.

 

Pierwsze symptomy nietrzymania moczu:
– Chodzenie do toalety częściej niż 6-8 razy dziennie (co 2 godziny lub częściej)
– Budzenie się w nocy aby oddać mocz (więcej niż raz)
– Pojawianie się nawet kropli moczu na bieliźnie/ wkładce
– Oddawanie moczu w porcjach mniejszych niż 250-300ml
– Konieczność pójścia do toalety w ciągu 15 minut od pojawiania się uczucia parcia
– Brak możliwości przerwania strumienia moczu podczas jego oddawania
– Brak komfortu i bolesność podczas oddawania moczu
– Oddawanie moczu w sposób nierównomierny i przerywany

 

Postępowanie fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu

Bardzo ważne w leczeniu nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia mięśni Kegla). Stosuje się również zabiegi fizykalne tj. elektrostymulacja mięśni dna miednicy oraz pole magnetyczne o zmiennym nateżeniu.

 

Centrum Medyczne Alpejska oferuje wszystkie wyżej wymienione zabiegi stosowane w leczeniu nietrzymania moczu, zgodnie z CENNIKIEM usług.